Історія утворення Ковалівської сільської ради


Ковалівка – центр великої сільської ради, до якої входять села Андрушки, Бочанівка, Верхоли, Грабинівка, Давидівка, Залізничне, Затурине, Їжаківка, Макухівка і Соснівка. Село розташоване на правому березі лівої притоки Ворскли – річки Коломак за 9 кілометрів на південний схід від обласного центру. Населення Ковалівської сільської ради становить 5041 особа, площа 1103,3434 га. Очолює сільську раду Олександр Бублик.

Ковалівка виникла у середині 20-х років XVIII століття і була спочатку слободою – поселенням, заснованим вихідцями з інших місцевостей, жителі якого тимчасово звільнялися від виконання феодальних повинностей і сплати податків. Припускають, що це були вихідці з Правобережжя, котрих чимало переселилося на Лівобережжя, і, зокрема, безпосередньо на Полтавщину.

Ковалівка мала в минулому й інші назви – Коломачок та Генералівка. Перша назва походила від назви річки Коломак і, вірогідно, вона була першою, бо у старих документах Полтавської Першої сотні згадується хутір Коломацький. Можливо, це й був хутір на місці сучасної Ковалівки. Друга назва – Генералівка – походить від військового чину засновника – генерала Вейсбаха. Що стосується третьої, сучасної назви, то, ймовірно, серед першопоселенців або серед тих, кому дозволив тут оселитися генерал Вейсбах були ковалі.

Наприкінці 80-х років XIX століття в Ковалівці брати Вільгельм і Еміль Трепке створили економію.

З 1921 по 1926 рік в Ковалівці розміщувалась дитяча трудова колонія імені Максима Горького – виховний заклад для неповнолітніх правопорушників, який очолював педагог і письменник, один із засновників системи дитячо-підліткового виховання Антон Семенович Макаренко. Колоністи освоїли 40 гектарів землі, збудували ферму, налагодили побут, у майстернях навчали­ся столярувати, працювати в кузні, ремон­тувати та шити взуття й одяг, виготовляти кошики з лози та доріжки із рогозу.

У 1976 році на цьому місці було створено школу-інтернат, яка існувала до 1983 року. 25 лютого 1988 року на цій території відкрито Державний музей-заповідник Антона Семеновича Макаренка. Були реставровані так звані Білий та Червоний будинки, флігель, класи, спальні, виробничі майстерні. Відновлено кілька малих меморіальних об'єктів – вхідну арку, альтанку, східці до Коломаку, пристань, колодязь, погріб. Майже все відновлено так, як було у часи Макаренка.

У вересні 1990 року в музеї створена Міжнародна Макаренківська Асоціація. Щорічно тут проходять наукові конференції, засідання, присвячені творчій спадщині Антона Семеновича Макаренка, проблемам і перспективам трудового виховання. А з 1 квітня 1998 року на базі Державного музею-заповідника А. С. Макаренка та Ковалівської середньої школи імені Макаренка створено навчально-виховний комплекс сільськогосподарського профілю імені А.С. Макаренка. З 1 вересня 2001 року – обласний ліцей-інтернат для обдарованої сільської молоді, який у січні 2002 року був реорганізований в обласний ліцей-інтернат для обдарованих дітей із сільської місцевості імені А.С. Макаренка.

А в 2014 році заклад було реорганізовано в Полтавську обласну гімназію-інтернат для обдарованих дітей із сільської місцевості імені А.С. Макаренка, яка є однією із найкращих в Україні як зі сторони навчально-виховного процесу так і зі сторони матеріально-технічного оснащення. В закладі постійно діє Премія братів Бубликів – система матеріального заохочення учнів до навчання. Вихованці закладу незмінно є учасниками та переможцями обласних, всеукраїнських та міжнародних наукових олімпіад.

Нині Ковалівка – один з культурних центрів Полтавщини. З 2011 році в цьому населеному пункті сільська влада на чолі з братами Олександром та Юрієм Бубликами, не витрачаючи бюджетних коштів, а лише за рахунок спонсорських надходжень від підприємців, облаштувала місце для відпочинку громади «Берег свободи». Тут встановили невеличкі курені для відпочинку, засипали піском прибережну лінію, збудовані спортивні майданчики та сцена для виступів просто неба. У липні 2012 року за ініціативи Братів Бубликів відбулося перше Всеукраїнське етнографічне свято «Купальські гуляння-2012» У 2016 році даний захід набув ще більших масштабів, та зібрав понад 15 тисяч відвідувачів.

У 2013 році на території Ковалівки почало діяти КП «Красиве село». На даний час КП «Красиве село» проводить збір та перевезення твердих побутових відходів на території 8-ми з 11-ти населених пунктів Ковалівської сільської ради.

В Ковалівській сільській раді діє Ковалівській будинок культури, Верхолянський та Макухівський сільські клуби. Діють гуртки художньої самодіяльності: черлідинг-команда Стимул, аматорський хоровий колектив Берегиня, танцювальний гурток Драйв та інші. Учасники цих колективів постійно беруть участь та займають призові місця у різного рівня фестивалях та конкурсах.

В 2015 році було реалізовано міні-проект Кіно на траві в Ковалівці. Захід збирав усіх бажаючих глядачів на безкоштовний перегляд художніх фільмів під відкритим небом.

З 2015 року почалися роботи по реконструкції футбольного стадіону в с. Ковалівка. Встановлена автоматична сучасна система поливу трави, посіяно професійне газонне покриття, найближчим часом буде встановлено сидіння для глядачів.

На «Березі свободи» щороку проходять змагання з футболу та волейболу на Кубок Братів Бубликів.

У 2016 році розпочато відновлення дитячого садка «Малятко» в с. Залізничне.

У серпні місяці було розпочато будівництво Храму Пресвятої Богородиці в с. Ковалівка відкриття якого планується на День Пресвятої Богородиці.

Календар подій

ПнВтСрЧтПтСбВс

Фотогалерея


Відеоканал


Актуальні
конкурси