Історія утворення Чорноглазівської сільської ради


Чорноглазівка – село Полтавського району, центр сільської ради, якій підпорядковані села: Макарцівка, Глухове, Долина, Бершацьке, Носівка, Трирогове. Розташоване за 28 км від Полтави. Площа населеного пункту 5003 кв.м., кількість населення – 750 осіб , кількість дворів – 305. Мешканці села пишаються бойовою славою свого села та його працьовитими людьми.

Вже майже 30 років беззмінно очолює Чорноглазівську сільську раду Олександр Михайлович Іщенко – людина знана і шанована як у Полтавському районі, так і в області.

Село не завжди мало назву Чорноглазівка. Під цією назвою в історичних джерелах воно згадується лише у ХІХ столітті. Старожили розповідають версію, що до цього село мало назву Кійківщина і належало разом із кріпаками пану Кійку. Протягом двох років після смерті пана Кійка село взагалі не мало постійної назви. Пізніше це село стало власністю відставного полковника Чорноглазова і по його прізвищу стало називатися Чорноглазівкою.

Як і кожний населений пункт, Чорноглазівська сільська рада має важливі віхи в своїй історії.

У 1924 році в селі Долина створено першу сільську раду. Її очолила В. Тригубова, яка стала першою жінкою – головою сільської ради. У 1929 році були утворені колгоспи. В с. Чорноглазівці – «Краще майбутнє», голова – Данило Євменич Четверило; в с. Долина – «Імені 8-го березня», голова – Петро Васильович Козуб; в с. Глухове – «Шлях до кращого», голова – Павло Кузьмич Петраш; в с. Макарцівці – «Імені 17-го партз’їзду», голова –Порфирій Степанович Макарець; в с. Трирогове – «Товариство по спільному обробітку землі імені Т.Г. Шевченка», в с. Бершацьке – «Колгосп Перемога», голова – Никифор Семенович Коломієць.

До речі, у 1936 році голову колгоспу с. Глухове П.К. Петраша було обрано членом Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету і він два роки працював у Києві.

На початку жовтня 1941 року села Чорноглазівської сільської ради були окуповані. Їх земляки М.К. Худолій, М.У. Кіблицький, А.Г. Заворітній та інші поповнили військові частини , які дислокувалися в Полтаві – 132 стрілецьку дивізію генерала С.С. Бірюзова та 1-й механізований корпус генерала І.М. Русіянова.

Особливо хочеться відмітити подвиг чорноглазівських жінок. Це –Єфросинія Іванівна Горбатович, Ніна Павлівна Петраш, Тетяна Никифорівна Коломієць, Олена Бут, Марія Яківна Гудзь, які внесли вагомий внесок у Велику Перемогу.

23 вересня 1943 року Полтавщину було звільнено від німецьких загарбників. Розпочалася відбудова. Колгоспи Чорноглазівської сільської ради очолили К.П. Путря та О.А. Бут. Завдяки їм було відбудовано житло, вирішена проблема з нестачею тягла, почали відроджувати свинарство, розпочалася підготовка до сівби.

У 1950 році відбулось об’єднання місцевих колгоспів в один артіль імені Жданова, який у 1964 році було перейменовано на колгосп «Україна». Через 10 років відбулось об’єднання його з колгоспом «Жовтневий промінь» (с. Валок). Господарство мало м’ясо-молочний та зерновий напрям. Люди, їх настрій, їх вміння, їх закоханість в свою справу – таким був основний фактор успіху колгоспного виробництва. Почуття захоплення і глибокої вдячності заслуговує праця М.А. Торяника, М.О. Заворітнього, В.О. Котового, О.П. Ворони та багатьох інших.

До 1964 року село Чорноглазівка входило до складу Диканського району Полтавської області. Із 1964 року увійшло до складу Полтавського району.

Люблять Чорноглазівку її мешканці і не шкодують зусиль, щоб зробити своє село ще кращим. Депутатський корпус Чорноглазівської сільської ради виділяє значні кошти на соціально-культурний розвиток села. Проведено водопровід, зроблено освітлення в селах Чорноглазівці, Макарцівці, Глуховому. Приміщення Чорноглазівської ЗОШ обладнано енергозберігаючими вікнами та дверми.

До послуг людей – сільський Будинок культури, бібліотека, ФАП, загальноосвітня школа. При школі працює історико-краєзнавчий музей. Його експонати розповідають про історію села, його кращих людей. Зібрано чимало цікавих документів, речей , світлин. Працюють різноманітні гуртки.

Окрім роботи місцеві жителі піклуються і про свій духовний розвиток. У святкові дні є можливість отримати задоволення від виступів художньої самодіяльності, щорічно проводяться Дні села, які згуртовують на свята багато поколінь земляків.

В селі Бершацькому функціонує церква Святого Миколая.

В Чорноглазівці встановлено Пам’ятник Полеглим воїнам та Пам’ятний знак жертвам Голодомору. Це – вдячність нащадків за врятоване життя та місце вшанування пам’яті померлих від голоду. Тут проходять загальносільські події, сюди несуть квіти вдячності та пам’яті.

На території Чорноглазівської сільської ради знаходиться потужне сільськогосподарське господарство: ДП “Вітал-Агро”, ТОВ «Реотан-ЛТД», яке займається переробкою соняшника та виготовленням олії під маркою «Долинка», а також вирощують сільськогосподарські культури ФГ «Рудич», «Перерва», «Шепель», «Александров».

Основними корисними копалинами Чорноглазівки є природний газ, мінеральні будівельні матеріали. Прилеглі села оточують мальовничі ставки.

Календар подій

ПнВтСрЧтПтСбВс

Фотогалерея


Відеоканал


Актуальні
конкурси