Історія бібліотек Полтавського району


Споглядаючи минуле, ми дивимося у майбутнє. Скарбницею духовних багатств людства, однією з найміцніших ланок, що поєднують минуле, сучасне і майбутнє є книга. Кожен район, село має свою власну історію, і прагне зберегти і примножити її. Бібліотеки Полтавського району мають довгу і славну історію.

Історія бібліотек Полтавського району сягає своїм коренем в далекий 1761 рік, коли в селі Тахтаулове була збудована дерев’яна Троїцька церква, при якій існувала величезна церковна бібліотека та школа грамотності. Згадка про цю книгозбірню є однією з найдавніших в нашому районі.

В селі Микільське бібліотека була створена в січні 1896 року. Вона налічувала 607 видань, нею користувалося 493 підписчики. Відповідальним за роботу бібліотеки був священник Іоаннь Галабутскій.

В селі Василівка при волосному правлінні в 1897 році була відкрита бібліотека-читальня, яка налічувала 566 книг та 183 підписчики, які нею користувалися. Бібліотекарем був Трохим Гасаненко. Стрімкі соціальні події минулого у різні роки призводили до тимчасового закриття бібліотеки. Аж до початку Великої Вітчизняної війни Василівська бібліотека працювала з незмінним бібліотекарем І.Т. Гасаненком.

При Рунівщинському волосному правлінні була відкрита бібліотека в 1897 році. В якій налічувалось 683 книги і 242 підписчики. Бібліотекарем був Я.Е. Моцаренко.

З розповідей старожилів села Степанівка відомо, що перша бібліотека була відкрита у 1904 році, за часів панування А.Старицького, який був дуже освіченою людиною. Вона була розміщена в приміщенні місцевої управи, налічувала близько 300 примірників книг. Бібліотекарем був Х.Б. Щеринінь.

Бібліотека в селі Абазівка була відкрита у 1910 році, з бібліотекарем О.І. Тярасенко.

Супрунівська бібліотека заснована 1897 році на кошти лікаря П.В.Луначарського. Книгами користувалися 182 підписчики.

Згадка про першу бібліотеку села Ковалівка йде з 1876 року, яка була відкрита при однокласному земському училищі. Відомі згадки від 1922 року про бібліотеку, яка діяла при сільській раді та займала кімнату площею 16 квадратних метрів. Фонд її налічував 3226 книг. Один штатний працівник обслуговував 420 читачів.

В 1948 році в приміщенні відбудованої Головачанської сільської конюшні відкрився клуб, а при ньому і сільська бібліотека. Книг було небагато, але жителі села Головач та села Лукищина активно відвідували бібліотеку. В 1965 році був збудований клуб і бібліотека переведена в нове приміщення.

Кашубівська бібліотека заснована в 1956 році в селі Курилехівка, знаходилась вона в будівлі житлового будинку. В 1968 році бібліотеку переведено в село Кашубівку, в приміщення де знаходився клуб та початкова школа.

В селі Мар’ївка бібліотека існує з 1950 року. На той час вона називалася приклубною , так як, знаходилася в сільському клубі. В 1972 році бібліотеку перевели в бригадну хату колгоспу. Пізніше в селі було збудували нове приміщення сільського клубу, куди і перевели бібліотеку.

Дані про Миколаївську сільську бібліотеку відомі з 1956 року. Це була новоорганізована бібліотека при колгоспі імені Молотова. Першим бібліотекарем була призначена Половенко Ніна Панасівна.

Перша бібліотека в Калашниках була заснована в 50 роках. Розміщувалась вона в звичайній селянській хаті.

За словами старожилів села Зінці в приміщенні, де зараз знаходиться сільський будинок культури та бібліотека, жив поміщик. Згодом радянська влада це приміщення передала громаді під клуб. В 50 роках минулого століття в даному приміщенні знаходилась районна бібліотека, а в 1953 році стала Зінцівська сільська бібліотека.

Беручи до уваги перші записи з інвентарної книги Тростянецької бібліотеки то вона була заснована 10 березня 1953 року.

Минівська сільська бібліотека заснована в далекому 1946 році. Спочатку вона знаходилась на території Минівської сільської школи. Нею користувалися 120 чоловік. У 1957 році бібліотеку перевели у окреме приміщення при сільському клубі. ЇЇ фонд становив 1840 книг і обслуговувала вона 250 жителів села.

Зі слів мешканців села Ватажково історія сільської бібліотеки починається десь в1956-1957 роках. У хаті, де жили колись заможні люди, відкрили клуб, де виділили маленьку кімнатку і для бібліотеки. У 1968 році збудували новий клуб, куди також перевели і бібліотеку.

Центральна районна бібліотека знаходиться в селі Мачухи. Створена вона була на базі Мачухівської сільської бібліотеки, відомості про яку є з 1897 року. В бібліотеці працював Григорій Іванович П’ятак. Фонд якої становив 500 примірників книг і нараховував 520 підписчиків. По достовірних фактах відомо, що в 1950 році бібліотека в с. Мачухи була вже районною, так як одна з найстаріших працівників, Пліш М. І., була тоді зарахована на посаду бібліотекаря Полтавської районної бібліотеки. До 1956 року в бібліотеці працював Васільєв Петро Іванович. З 1956 року і по 1965 рік дана бібліотека стає сільською, а з лютого 1965 року їй знову присвоюється статус районної.

З метою концентрації коштів на зміцнення матеріально-технічної бази бібліотек, покращення комплектування книжкового фонду, та повного задоволення читацьких потреб друкованою продукцією в жовтні 1979 року була створена централізована бібліотечна система. Центром її стає Полтавська центральна районна бібліотека (ЦРБ). Очолила її Горячун Оксана Степанівна. З цього часу розширюється структура центральної бібліотеки – створюються нові функціональні відділи: комплектування і обробки літератури, відділ збереження та використання єдиного книжкового фонду, бібліографічний відділ, удосконалюється робота методичного відділу та відділу обслуговування.

На сьогодні централізована бібліотечна система налічує 43 бібліотечних заклади: центральна районна бібліотека, районна бібліотека для дітей та 41 сільська бібліотека-філіал, із загальною кількістю кадрів – 53 чоловіка. Очолює бібліотечну систему з 1991 року і по даний час – Лашко Ольга Іванівна.

Значною подією в житті бібліотечної системи було прийняття участі в конкурсі оголошеному Посольством США "Інтернет для читачів публічних бібліотек". В 2011 році в рамках проекту «Бібліоміст» бібліотеки централізованої бібліотечної системи виграли грант та отримали 15 комп’ютерів, з ліцензійним програмним забезпеченням, з наборами обладнання для об’єднання комп’ютерів в мережу, принтери, сканери, веб-камери .

Полтавська центральна бібліотека виконує комунікативні, інформаційні , просвітницькі функції, намагаючись відповідати своїй високій місії служити суспільству, прагнучи задовольнити духовні та просвітні потреби жителів села, спрямувати свою діяльність на розширення послуг, поліпшення обслуговування своїх користувачів, здійснення дійових та творчих взаємозв’язків з місцевою владою, громадськими організаціями, навчальними та культурними закладами.

Бібліотека виступає гарантом збереження розвитку культурної спадщини, дозволяє кожному, хто дружить з книгою, пізнати мудрість вікової історії, наповнити серця та душі світлим і добрим почуттям причетності до істинних цінностей світової культури.

Вагомий внесок в розвиток районної бібліотеки і бібліотечної справи в Полтавському районі зробили працівники Діхтяр Микола Іванович, Пліш Марія Іванівна, Серебрякова Варвара Тимофіївна, Захаренко Ольга Михайлівна. Добру пам’ять залишили після себе ветерани бібліотечної роботи Леонідова Марія Павлівна, Петренко Броніслава Леонідівна, Лугова Олександра Трохимівна, Ващенко Павліна Іванівна, Непринцева Ніна Павлівна (директор бібліотеки для дітей), Назаренко Клавдія Петрівна, Лугова Ніна Микитівна, Ліснича Катерина Радіонівна, Таран Галина Андріївна, Страшко Валентина Петрівна, Дорошенко Таїсія Іванівна, Климко Тетяна Андріївна, Савеля Алла Іванівна.

І нині працюють справжні фанати й професіонали своєї справи це такі як Явір Ганна Тимофіївна, яка вже більше 40 років на очолює Кротенківську СБФ, Глушко Валентина Іванівна (Івашківська СБФ), Винник Людмила Станіславівна (Макухівська СБФ), Таровик Лідія Григорівна (Н.Млинська СБФ), Киричук Наталія Іванівна (Степанівська СБФ), Калінічева Влада Валентинівна (Терешківська СБФ), Підгорна Людмила Вікторівна (Тростянецька СБФ), Калашник Наталія Анатоліївна (Калашниківська СБФ), Яцик Валентина Вікторівна (Ватажківська СБФ), Андреєва Вікторія Анатоліївна (Кованьківська СБФ), Неділько Валентина Василівна (РДБ), Дорошенко Ольга Федорівна (Миколаївська СБФ), Страшко Ірина Миколаївна (Новоселівська СБФ), Ярошенко Лідія Іванівна (Бричківська СБФ), Коробейник Ірина Павлівна (Василівська СБФ) .

Розвиваючи свій потенціал та ініціюючи впровадження багатьох інновацій, центральна районна бібліотека, як методичний центр бібліотек району, прагне передати сільським бібліотекам накопичений та запозичений досвід, організовуючи численні заходи, спрямовані на підвищення фахового рівня бібліотечних працівників, це є одним з головних завдань над якими постійно працюють досвідченні працівники ЦРБ таку як: Степанюк Ольга Григорівна, Коротя Любов Олександрівна, Кривошей Ніна Олексіївна, Тобольченко Валентина Миколаївна.

Історія бібліотек Полтавського району

Календар подій

ПнВтСрЧтПтСбВс

Фотогалерея


Відеоканал


Актуальні
конкурси